Didiyom Tv

Değerler eğitimi, Şarkı, İlahi, Boyama sayfası

DEĞERLER EĞİTİMİGELİŞİM FAALİYETLERİGelişim FaaliyetleriPEYGAMBER KISSALARI

Hz Musa Kıssası – Hz Musa Etkinliği – kes yapıştır Etkinliği

Hz Musa Kıssası – Hz Musa Etkinliği – kes yapıştır Etkinliği

Hz Musa Kıssası - Hz Musa Etkinliği - kes yapıştır Etkinliği

NOT: Hikaye çocuklara anlatılırken ölüm geçen kelimelerin yerine zarar vermek veye benzeri kelimeleri kullanmanın 4-6 yaş çocukları için daha uygun olacağını belirtmek isterim.

Hz Musa Kıssası

Hz Musa Kıssası -1

O dönemde ülkenin hükümdarı olan Firavun çok zalim bir adammış. Halkına türlü türlü kötülükler yapıyormuş . Kendi yerini almasından korktuğu için doğan erkek bebeklerin  yok edilmesini bile istiyormuş. Hz Musa’nın annesi de bebeği doğduktan sonra Firavun’un onun kötülük yapmasından korkmaya başlamış. Her gün Allah Teala’ya  bebeğini koruması için dua ediyormuş.

Bunun üzerine Allah Teala bebeğini nehre bırakmasını bildirmiş. Annesi Allah Teala’nın Hz Musa’yı koruyacağını bildiği için onu sepete yerleştirip nehrin sularına bırakmış. Bebeğin başına ne geleceğini merak ettiği içinde kızına onu takip etmesini söylemiş. Nehrin sularında ilerleyen Hz Musa Firavun’un sarayının önüne kadar gelmiş Firavun’un adamları bebeği fark etmişler içindeki bebeği görünce şaşırıp kalmışlar. Firavun’un karısına durumu anlatmışlar. Firavun’un karısı bebeği  görür görmez onu evlat edinmek istemiş. Firavunu kendi çocukları gibi sarayda büyütebilmek için ikna etmeye çalışmış. Firavun bu güzel  bebeğe hemen ısınmış ve eşinin isteğini kabul etmiş. Hz Musa’nın beslenebilmesi için bir süt anneye ihtiyacı varmış civardaki süt annesi olabilecek kadınlar saraya çağrılmış. Ama  Hz Musa hiç birinden süt emmiyormuş.

Hz Musa’yı uzaktan izleyen kız kardeşi  ona sütannelik  yapabilecek birini bulabileceğini söylemiş ve kendi annesini çağırmış. Annesi de Hz Musa’nın kendi çocuğu olduğunu gizleyerek onu emzirmiş. Yıllar yılları kovalamış ve Hz Musa büyüyüp genç bir delikanlı olmuş. Sarayda herkes tarafından çok seviliyormuş.

Günlerden bir gün Hz Musa şehirde dolaşırken iki kişinin kavgasına şahit olmuş. Onları ayırmaya çalışırken adamlardan biri yere düşüp ölmüş. Hz Musa adamı öldürmek istememiş bu yüzden olanlar karşısında çok üzgünmüş. Ne yapacağını bilemez bir halde Allah’a sığınmış ve ondan af dilemiş . Firavun’un kendisini cezalandıracağını düşünerek saraya dönmemiş . Ertesi gün bu olay tüm şehirde duyulmuş. Hz Musa nereye gitse bu konuşuluyormuş. O sırada bir adam koşarak Hz Musa’nın yanına gelmiş ve hemen oradan uzaklaşmasını söylemiş şehrin ileri gelenleri ona ölüm cezası vermekten bahsediyormuş .

Medyen

Hz Musa günlerce yol alıp Medyen’e varmış. Su kuyularının başında dinlenmek için durduğu sırada iki kızın hayvanlarıyla birlikte beklediğini görmüş . Kızların yanına giderek neden beklediklerini sormuş . Kızlar babalarının çok yaşlı olduğunu hayvanlarla kendilerinden başka ilgilenecek  birinin olmadığını söylemişler. Onları sulamak için diğer çobanların gitmelerini bekliyorlarmış. Bunun üzerine Hz Musa onlara yardım edip hayvanlara su vermiş. Bir süre sonra kızlardan biri tekrar çıkagelmiş. Babamız bize ettiğiniz iyiliğin karşılığını vermek istiyor demiş. Ardından Hz Musa kızların babasıyla tanışmaya gitmiş. Meğer bu kişi Allah Teala’nın elçisi olan Şuayb Peygambermiş.

Hz Musa başına gelen olayı Şuayb Peygambere anlatmış. Oda artık güvende olduğunu kimsenin ona kötülük yapamayacağını söylemiş. Şuayb Peygamberin kızlarından birisi babasından Hz Musa’yı yanlarında kalması için ikna etmesini istemiş. Çünkü yaşlanan babalarının güç yetiremeyeceği işleri yapması için Hz Musa’dan daha güvenilinir  birini bulamazlarmış. Hz Musa bu teklifi kabul edip Şuayb Peygamberin yanında kalmaya başlamış. İlerleyen zamanlarda Hz Şuayb’ın kızlarından biriyle evlenmiş. On yıl boyunca Medyen’de beraber yaşamışlar. Sonra Hz Musa eşini de yanına alarak Mısıra dönmeye karar vermiş. Hazırlıklarını yapıp yola çıkmışlar.

Günler süren yolculuktan sonra Tur Dağına varmışlar. Burada dinlenmeye karar vermişler. Hava iyice kararıp soğumuş. Hz Musa ilerde yanan bir ateş görmüş. Hz Musa karısına kendisini beklemesini söylemiş ve ısınmak için ateş getirmeye gitmiş. Hz Musa ilerledikçe orda ateş olmadığını görmüş. Merak içinde etrafına bakarken bir ses duymuş. Bu ses ona Ben alemlerin Rabbiyim diyormuş. Hz Musa ise şaşkınlık içindeymiş. Ve sonra ilk defa duyduğu bu ses asasını yere bırakmasını söylemiş. Hz Musa elindeki asayı yere bırakınca onun yılana dönüştüğünü görmüş. Korku içinde kaçmak istemiş. Allah Teala ise ona korkmamasını söylemiş, ardından elini koltuğunun altına koy demiş. Bu kez Hz Musa’nın eli bembeyaz olmuş, karanlıkta parlamaya başlamış. Allah Teala Hz Musa’ya mucizelerini göstermiş. Ve onu peygamberlikle görevlendirdiğini bildirmiş. Artık Musa Peygamber başta Firavun olmak üzere tüm insanlara Allah Teala’yı anlatacakmış.

Hz Musa Kızıldeniz Etkinliği- Kes Yapıştır Boya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.