Didiyom Tv

Değerler eğitimi, Şarkı, İlahi, Boyama sayfası

DEĞERLER EĞİTİMİGELİŞİM FAALİYETLERİGelişim FaaliyetleriPEYGAMBER KISSALARI

Hz Yunus Etkinliği – Hz Yunus(as) Kıssası- Kes Yapıştır Boya

Hz. Yunus Etkinliği – Hz. Yunus (as) Kıssası

Hz Yunus Etkinliği

Hz Yunus(as) Kıssası

Hz. Yunus (as) Ninova halkına doğruları anlatması için Allah Teala tarafından peygamber olarak seçilir. O dürüst ve erdemli bir insanmış. Fakat yaşadığı yerdeki insanlar Yunus (as) ‘ın peygamber olarak seçildiğinede Allahın varlığınada inanmıyorlarmış. Yunus Peygamber ise hiç bıkmadan inanmayan insanlar uyarmaya devam ediyormuş.

Onlara Allah Tealanın varlığını bir kere anlatıyor emirlerine ve yasaklarına uymaları gerektiğini söylüyormuş. Uzun yıllar böyle geçip giderken Hz Yunus artık sabrının tükendiğini hissetmeye başlamış. Halkının onun anlattıklarına karşı çıkıp itiraz etmelerinden çok yorulmuş.

Allah tealada insanlara kırk günlük  süre vermiş. Yanlışlarından dönmezlerse başlarına gelecek felaketi bildirmiş. Hz Yunus kırk günün dolmasına birkaçgün kala ümitsizliğe kapılmış. Halkını ikna edemeyeceğini düşünüp onların yanından ayrılmaya karar vermiş. Artık yaşadığı şehri terk edip bambaşka bir yerde hayatını sürdürmek  ve orada Allah Tealayı anlatmak istiyormuş. Yola çıktıktan sonra denize açılmak için hazırlık yapan bir gemi görmüş ve gemiye binmeye karar vermiş . Böylece iman etmeye ikna edemediği insanları geride bırakacakmış.

Hz Yunus (as) yolculuğu

Gemi hazırlıklarını tamamlamış ve yola çıkmış. Şey şey yolundaymış. Ancak biraz ilerledikten sonra aniden fırtına başlamış. Hz. Yunus ve gemideki diğer yolcular şaşkınlık içinde neler olduğunu merak ediyormuş. Yolcular başlarına gelen bu felakete gemidekilerden birinin sebep olduğunu düşünmüşler.

Bu suçlu kişiyi bulup gemiden atmaya karar vermişler. Hz Yunus yapılan hatayı o anda fark ediyor. Allah’ın Tealanın izni olmadan terk etmek ve oradaki görevini tamamlamadığı için pişman olmuş. Hemen ortaya çıkıp suçlunun kendisi olduğunu söylemiş. Gemidekilerse onun iyi bir insan olduğunu düşünmüşler. Bu yüzden aralarında kur’a çekerek gemideki suçluyu tesbit etmeye karar vermişler.

Kur’a üç kez tekrarlanmasına rağmen defasında Hz. Yunusun adı çıkmış. Herkes bu duruma şaşırmış. Hz. Yunus gemiyi terk etmek için fark fark ediyor. Allah Tealaya dualar ederek kendisini suya bırakmış. Dalgalarla boğuşurken safra Allah Tealadan af diliyormuş.

Balığın karnı

O sırada suların arasından büyük bir balığın kendisine doğru yaklaştığını görmüş. Allah Teala Yunus Peygamberin dualarını kabul etti. Denizde yüzen balığa Hz. Yunus u yutarak kurtarmasını emretmiş. Balık Hz Yunus’a zarar vermemiş. Aksine onu denizin tehlikeli sularından korumuş. Hz. Yunus balığın karnında Allah Tealaya dua etmeyi sürdürmüş ve sürekli af dilemiş. Allah Teala balığa Yunus Peygamberi kıyıya bırakmasını emretmiş. Balık Yunus Peygamberi kıyıda bir ağacıın gölgesine bırakmış.

Hz. Yunus yorgun ve bitkinmiş. Allah Teala sağlığına kavuşması için Hz. Yunus’a şifa vermiş. Hz. Yunus kendine gelince Allah’a şükretmiş. Yeniden yola koyulup halkının yanına gitmeye karar vermiş. Yaşlanan yerden ayrılır sonra orada neler olduğu sorusu takılmış aklına halkının kırk günün sonunda inkara devam edip etmediğini merak ediyor. Bu konuda büyük felaketler yaşamış olmalarından endişe edildi. Ancak döndüğü zaman tam tersi bir durum olduğunu gösterir. Herşey yerli yerindeymiş.

Halkı Hz. Yunus’u sevinçle karşılamış. Çünkü tam felaket belirtileri başladığı sırada insanlar pişman olmuşlar. Gökyüzünü kara bulutların kapladığını gördükleri ve hepside Hz. Yunus’un söylediklerinin doğru olduğunu anlamış ve iman olduğunuler. Allahın varlığını güçlendir fark edip af dilemişler. Allah Tealada olduğu tevbesini kabul etti.

Allah’a ibadet etmeye başlamışlar. Kötü alışkanlıkları terk bırakmış ve iyiliğe yönelmişler. Hz. Yunus gördüğü manzaraya göre rahatlamış ve huzur bulmuş. Halkının doğru yola yönelmesi onu çok mutlu etti. Bundan sonra Hz. Yunus ve yanındakiler Allah’ın yanında nimetlere şükrederek yaşamışlar.

Hz Musa Kızıl deniz Etkinliği- Kes Yapıştır Boya TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.