Didiyom Tv

Değerler eğitimi, Şarkı, İlahi, Boyama sayfası

DEĞERLER EĞİTİMİDEĞERLERİMİZSabır

Sabır Eğitimi – Sabrı Öğreniyorum

Sabır Eğitimi

Sabır ; olacak ya da gelecek bir şeyi telaş göstermeden bekleme, kendini tutma, tahammül etme, zorluklara katlanma, dayanma gücü olarak ifade edilir.

Sabır öğretilirken ilk adım olarak çocuğun beklemeyi öğrenmesi sağlanır. Elde etmek istediği şeyi bir müddet bekleyebilir ise ona sahip olabileceği anlatılır.

Sabır eğitimi almamış çocuklar ben merkezli düşünme eğiliminde olur, yeni ortamlara uyum sağlamakta zorlanır, başkalarını kendi şartlarına uydurmaya çalışır.

Lokum Deneyi

Çocuklara sabır eğitimi nasıl verilir?

Çocuklara sabırlı olmayı öğretmek istiyorsanız, öncelikle yaşadığınız olaylarda sabrın örneklerini vererek çocuklarınızın buna şahit olmalarını sağlamanız gerekmektedir. Bunun aksine işlerinde acele eden ebeveynlerin çocuklarına sabır tavsiye etmeleri işe yaramayacaktır. Çünkü çocuklar özellikle küçükken büyüklerini rol model olarak benimsemektedir.

Çocuklara sabrı öğretmek için sabırsız davrandıklarında kızmak yerine, onlara sabırlı olmayı öğretecek uygulamalar yapılmalıdır. Örneğin çocuklar sizden bir şey isterse hemen yapmayıp 5 dakika sonra istediği verilmelidir. Televizyon izlemek istediğinde önce odasını toplaması gerektiği, yiyecek istediğinde önce ellerini yıkaması gerektiği söylenerek çocuk sabırlı olmaya alıştırılabilir.

Özellikle sofra adabı çocuğa iyi öğretilmeli, herkesten önce yemeğe başlamaması, yada diğerleri yemeğe devam ederken yemeği bitirip gitmemesi gerektiği öğretilmelidir. Her istediğinin anında olmayacağını bilen çocuk zamanla dürtülerini de kontrol etmeyi de öğrenecektir.

Ana okullarında veya kuran kurslarında çocuklarımıza birer çikolata verip “Eğer bu çikolatayı şu güne kadar yemeden saklar ve bana getirirsen BEN SABIRLIYIM  etkinliğini kazanmış olacaksın.” diye söylenerek başaranlara belgeleri verilebilir. Bu etkinlikle sabırlı olmaları öğretilmiş olur.

Sabır Konulu Boyama Sayfası

Sorumluluk Çetelesi – Değerler Eğitimi ETKİNLİK ÇALIŞMALARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.