Didiyom Tv

Değerler eğitimi, Şarkı, İlahi, Boyama sayfası

DEĞERLER EĞİTİMİDEĞERLERİMİZYardımlaşma

Yardımsever Kirpi – Değerler Eğitimi Yardımseverlik

Yardımsever Kirpi – Değerler Eğitimi Yardımseverlik. Etkinliğe ait kalıpları aşağıdaki resimleri açıp fareyi sağ tıklayarak farklı kaydete basarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. ( Görsel desteğinden dolayı BAY MIRMIR youtube kanalına teşekkür ediyoruz.)

Yardımsever Kirpi

Kirpileri bilirsiniz hani şu sevimli yüzlü sırtları dikenli uysal küçük hayvanlar. İşte bizim Kirpicik’te o kirpilerden biriydi. Karnını doyuracak kadar yiyecek bulunca ondan daha mutlusu yoktu. O gün yine ağzına layık bir sürü yiyecek bulmuş karnını doyurmuştu. Ormanda öylece gezinmeye başladı. ( la la la la la )Derken bir ağlama sesi duydu. Sesin geldiği yöne doğru ilerledi. Ne olur ne olmaz bir ağacın arkasına gizlendi. Sesin geldiği yöne doğru baktı. Bir de ne görsün, genç bir ayı bir ağacın altında oturmuş çocuklar gibi ağlıyordu. “Bir derdi var herhalde. “diye düşündü ama bir andan da ağlayan bir ayıydı tehlikeli olabilirdi. Yinede ayının ağlamasına dayanamadı. Gidip ayıyla konuşmaya karar verdi.

“Merhaba” dedi, ayıya çekinerek. Ayı ağlamaklı ”merhaba “dedi. Neden ağladığını sordu ayıya. Ayı yine ağlamaklı : “Neredeyse kış gelecek ama benim hala bir yuvam yok “dedi. “Çevrede bir sürü mağara ve kocaman ağaç kavukları var.” dedi Kirpicik. Ayı ağlayarak “ama ne zaman bir yuva bulsam orada bir gün bile kalamıyorum”. “Neden yuvalarımı beğenmiyorsun?” diye sordu Kirpicik. “Hayır, beğeniyorum ama “ diyebildi ayıcık yine ağlamaya başladı. Kirpi: ” Bence artık ağlamayı bırakıp derdini anlatmalısın” dedi ayıya . Ayı anlatmaya başladı. “ Biliyorsun önümüz kış biz ayılar kış uykusuna yatarız ve tüm kışı uyuyarak geçiririz. Ben de kış uykum için güzel bir yuva bulmuştum orayı en güzel otlarla döşemiştim. Tam yuvama yerleşmiştim ki bir kaplan gelip beni yuvamdan attı.” diye yanıtladı ayı. “Sende başka bir yuva bulsaydın. “dedi Kirpicik.” Yeni bir yuva buldum, orayı da en güzel otlarla döşemiştim.” dedi ayı. Eee ne oldu? diye sordu Kirpicik. ”Tam yeni yuvama yerleşmiştim ki bu seferde bir kara panter gelip beni yuvamdan attı .”dedi ayı ve çocuklar gibi yeniden ağlamaya başladı. Şöyle bir düşündü Kirpicik, sonrada ” Şimdi sana yeni bir yuva bulalım ve yine en güzel otlarla döşeyelim ondan sonrasını bana bırak” dedi ve yaptığı planı ayıya uzun uzun anlattı.

Çözüm:

Güzel bir mağara ve yumuşak otlarla oluşan kısa sürede hazırdı. Ayı yeni yuvasına güzelce yerleşti. Ne var ki bu seferde bir kurt geldi ve ayıyı yuvadan  attı. “Oh şöyle bir güzel uzanayım” dedi kurt. Otlar çok yumuşak görünüyordu. Uykusu gelen kurt kendini otların üzerine attı. Ama yatmasıyla havaya uçması bir olmuştu. Her yerine dikenler batmıştı. Acı içinde bağırarak yuvadan kaçıp uzaklaştı. Kirpinin planı işe yaramıştı. Yuvayı yaptıktan sonra kendilerini gözetleyen kurdu fark etmişlerdi. Sonra kirpi görünmeden mağaraya girmiş ve otların arasına gizlenmişti. Otlara yatan kutrun her yerine kirpinin ok gibi dikenler batmıştı. O günden sonra ayıcığı bir daha kimse rahatsız etmedi. Artık kendine ait bir yuvası vardı ve kışı huzur içinde uyuyarak geçirebilecekti. Kirpiye teşekkür etti ve yuvasına girdi. Kirpicikte zor durumda olan birine yardım etmenin sevincini yaşıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.