ZÜRAFA – Hayvanları Tanıyalım

ZÜRAFA

Merhaba arkadaşlar , hey arkadaşım yukardayım. Biraz kafanı yukarı kaldır. İşte şimdi oldu. Evet, boyum biraz uzun. Karadaki hayvanlardan en uzun boylu olan benim. Beneklerimi beğendiniz mi? Bu benekler tıpkı sizlerin parmak izleri gibi her bir zürafaya özeldir. Birbirlerine hiç benzemez. Bizlerin boyu 4-6 metre arasında değişir. Ağırlığımız 2 tona yaklaşabilir. Dünyanın Afrika Kıtasında, savanlarda, otlaklarda ve açık ormanlarda yaşarız. Genelde akasya ağacının olduğu bölgelerde bulunuruz. En yoğun yaşadığımız bölgelerin başında Kenya ve Zimbabwe gelir.

Bizim tüylü ve diğer havanlardan çok daha farklı iki boynuzumuz bulunur. Boynuzlar sert yapıda ancak deri ile kaplıdır. Yine zürafaların başlarından sırtlarına kadar uzanan daha sert yapıdaki tüylerden oluşan yelelerimiz vardır.

Boylarımız, yüksek ağaçların filizlerine kadar uzanabilme imkan sağlar. 45-50 cm’ye kadar uzayabilen dillerimizle yaprak ve filizleri kavrayarak yeriz. Bakın dillerimizi nasıl kullanıyoruz. Evet gerçekten uzun dilimiz var. EEe bu boya bu dil  anca bu kadar olur de mi? Hıhıhıhıhı

Bizi avlamaya çalışan aslanlar bile tekmemizden çok korkarlar. Çünkü tekmemiz onları öldürebilir.

Uzun boyunlarımızı eğerek nadir de olsa çalılar ve otlarla da beslenebilmekteyiz

Zürafalar nasıl su içer?

Ama su içerken biraz zorlanırız. Nasıl su içtiğimizi merak ettiniz mi?. Haydi o zaman izleyelim. Su içerken düşmanlarımıza karşı oldukça savunmasız kalırız. Ancak zürafalar sanılanın tam tersine her gün su ihtiyacı duymazlar. 3-4 günde bir su içeriz. Kurak mevsimlerde bir aya kadar su içmeden yaşamına devam edebilen tek canlıyız.

Dişi zürafanın 14-15 ay süren gebeliğinin ardından doğan yavrumuz yaklaşık olarak bir buçuk metre yüksekliğindedir ve doğumundan sonraki 10 saat içinde koşmaya başlar. 9 ay kadar emziririz. Tehlikeli durumlarda yavrularımız vücutlarımızın altına saklanırlar. Ortalama olarak bir zürafa 25 yıl kadar yaşayabilir.

Zürafalar nasıl uyurlar?

Zürafa lar tehlike anında birbirlerine kuyrukları ile işaret verirler. Dinlenme zamanlarında gurubumuzdan bir zürafa tehlikelere karşı nöbet tutar . Tehlike durumunda bizleri uyandırır. Uyurken başımızı vücudumuzun arkasına doğru yaslarız.2 saatlik bir uyku bize yeter. Ayakta da bu şekilde dinlenebiliyoruz.

Siz  insanlar aniden ayağa kalksanız, beyninize giden kanın azalmasıyla başınız dönebilir.

Bizler başlarımızı yere indirdikten sonra, bir iki saniye içinde metrelerce yukarı kaldırıyoruz ama ne başımız dönüyor, ne de bayılıyoruz.

Güçlü bir kalbimiz var. Bu da bizi yüksek tansiyon dan (yüksek kan basıncı) bayılma nöbetlerinden koruyor. Kalplerimiz büyük değil ama kalp çeperlerimiz çok kalın. Beyinlerimiz kalbimizden iki metre kadar yüksekte olduğu halde kan beyinimize rahatlıkla ulaşıyor.

Boynumuzdaki atardamarların beyne varmadan hemen önce bölünerek bir damar ağı meydana getirdiğini, esnek olan bu damar ağının başımızı aşağıya indirdiğimizde şişip kanı tutarak beynin kanla dolmasını önlüyor. Boyunda ki toplardamarlarda bulunan kapakçıklar da başımız aşağıdayken kanın beyne geri dönmesine engel oluyor. İşte Allah bizi böyle mükemmel tasarlamış.

Ayrıca boyun ve bacaklarımızda ki deri katmanlarında esnek olmayan kollajen lifler bulunur ve bunları varis çoraplarına, savaş uçağı pilotlarının giydiği, ani manevralarda kan akışını sağlamak için tasarlanmış elbiselere benzetebilirsiniz.

Bu bölümde de beni tanımış oldunuz.

CANLILARI TANIMAK, YAŞAMI TANIMAKTIR.

Lütfen Sayfamızı Beğenin ve Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
Pinterest
INSTAGRAM