Didiyom Tv

Değerler eğitimi, Şarkı, İlahi, Boyama sayfası

DEĞERLER EĞİTİMİHAC

Zilhicce Ayının Fazileti – Zilhicce Ayının Önemi Nedir?

Zilhicce Ayının Fazileti ile ilgili hadisleri öğrendiğiniz de çok şaşıracaksınız. Zilhicce Ayının Önemi Nedir?

Zilhicce Ayının Fazileti

Zilhicce, Hicri takvime göre, yılın on ikinci ve sonuncu ayıdır. İslam dininin beş temel ibadetinden biri olan hac bu aydadır. Onuncu gün Kurban Bayramı’nın ilk günüdür. Mübarek ayların ikincisidir.

Müfessirlerin çoğunluğu, Fecir suresinin ikinci ayetinde üzerine yemin edilen “on gecenin” zilhicce ayının ilk on gecesi olduğu görüşündedir. Peygamber efendimizin zilhicce ayı ile ilgili buyurduğu, bazı hadisler, şöyledir.

Zilhicce Ayı’nın Faziletleri Hakkında Hadisler

“Allah’a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce’nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir.” (Tirmizi: Savm, 52; İbn Mace: Sıyam, 39)

Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur”. (Buhârî, “ʿÎdeyn”, 11; Tirmizî, “Ṣavm”, 52; Ebû Dâvûd, “Ṣavm”, 61);

“Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum . (Müslim, Sıyâm, 196-197 [1162]) diye, buyurmuştur.

ÇOCUK İLAHİLERİNİ YOUTUBE KANALIMIZDAN İZLEYİN

Ayetel kürsi öğren TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.